• Csomag leírása
  • Térség bemutatása
  • Videó
  • Vélemények
  • Kedvenceim
1. nap délután: Zsidó kiválóságok háza

A Balatonfüredre érkező turistákat 2018 óta várja a Bajcsy-Zsilinszky Endre utcában megtalálható kulturális központ, ahol megtekinthető a zsidó kutatók és tudósok munkásságát, kiemelkedő eredményeit bemutató digitális kiállítás. A zsidók erőszakos asszimilációja a 19. századtól vette kezdetét. Az 1944-es német megszállással megkezdődött a hazánkban élő zsidók deportálása.

A látogatók több mint 130 zsidó származású kutató életével és munkásságával ismerkedhetnek meg. A templomépületet egy modern látogatóközponttal csatolták össze. A templomrészben közösségi programok kerülnek megrendezésre, különböző zenés esteknek, színházi és tudományos előadásoknak is otthont ad. A bejáratnál válthatjuk ki a kártyánkat, amely segítségével meg is kezdhetjük az interaktív kiállítás megtekintését. Az érintőképernyőn navigálva 132 zsidó származású tudós közül tudjuk kiválasztani az általunk megtekinteni kívántakat, majd az ismeretek elolvasása után pedig kvízjátékkal tesztelhetjük tudásunkat.

Nyitvatartás: https://www.zsidokivalosagok.hu/nyitvatartas/

Jegyárak: https://www.zsidokivalosagok.hu/araink/

Megközelítés: https://www.zsidokivalosagok.hu/elerhetoseg_hu/

További információ: https://www.zsidokivalosagok.hu/

2. nap délelőtt: Divattörténeti séta

A reformkori népszerű fürdőváros és az Anna bálok divatját egy tematikus séta során ismerhetik meg a vendégek.

Vajon milyen ruhát hordtak az egykori monarchiabeli híres fürdőváros vendégei, egy nap hányszor kellett átöltözni illetve miben és hogyan fürödtek? Ma már szinte elképzelhetetlen történetek.

Dolmány, mente, pityke, krinolin, pruszlik, Atilla, Kazinczy, Zrínyi és Árpádka – melyik mit jelent, ha a divatra gondolunk? Tudjuk még e szavak értelmét és tudjuk-e, hogy a reformkor nagyjai miben érkeztek a Fürdőtelepre – Széchenyi István, Deák Ferenc, Jókai Mór. A szépséges és híres hölgyekről és gyönyörű, ámbár kevésbé kényelmes ruháikról nem is beszélve.

Hangulatos séta, sok-sok érdekességgel, helyi anekdotával, nem csak hölgyeknek.

Találkozási hely: Vaszary Galéria kertje

Útvonal: Honvéd utca – Blaha Lujza utca – Gyógy tér – Tagore sétány – Kisfaludy utca – Honvéd utca

Séta hossza: 1,5 km

Séta időtartama: 2 óra

Séta nehézségi foka: könnyű

Részvételi díj: 2.300 Ft

Regisztráció: A programon való részvétel regisztrációhoz kötött, a balaton.guide@gmail.com címen vagy a +36307277162 telefonszámon lehet jelentkezni legkésőbb a séta előtti nap 12 óráig.

Jegyvételi lehetőség: a balatonfüredi Tourinform irodában (Blaha Lujza utca) vagy a helyszínen, a séta előtt.

2. nap délután: Mediterrán gyalogtúra

Sajkod szűk utcájának felső végétől sűrű bokrok közt kaptatva érjük el a turistautak kereszteződését. Először a S jelzést kövessük az Apáti-hegy déli oldalán. Tőlünk jobbra terül el a híres Levendulás idős mandulafákkal tűzdelt maradványa. Kora tavasszal rózsaszín, míg június második felében lila virágtengerben gyönyörködhetnek itt a kirándulók. A más időszakban érkezőket is kárpótolja a turistaút kitérőjéből eléjük táruló lélegzetelállító látvány. A sziklapados meredély széléről a Külső-tó mocsárvilágára tekinthetünk alá: a zöldellő nádas kékesfekete vízfoltjait hófehér kócsagok pöttyözik. Visszatérve az elágazóhoz, most balra, a Nyereg-hegy felé vegyük az irányt. A keskeny gerincvonulat felső ösvényéről egyszerre nyílik csodás panoráma a félsziget belsejére és a Balaton nyugati medencéjére. A változatos formájú sziklák, vöröses cserszömörcék, girbe – gurba molyhos tölgyek között kacskaringózó turistaút alsó párja egy impozáns sziklafal tövében halad. A szürke bazalttufára települt fehér gejzirit milliónyi apró lemeze ereszként hajlik fölénk. A hajdani hévforrások működésének nyomait a szomszédos Csúcs-hegyen is tanulmányozhatjuk. Egy sátorszerű, forró vizek oldotta üreg, a Csúcs-hegyi-forrásbarlang kiválóan szemlélteti az utóvulkáni hatásokat. Tovább követve a turistajelet, rövidesen egy völgyecske visz le a Balatonhoz. Jobbra fordulva, a sajkodi parton szokatlan arcát mutatja a tó; a víz közvetlenül az erdővel találkozik. Nem épült partvédő mű; természetközeli köves part mentén halad az út. Az 1950-es években itt létesítették az egyik hazai kísérleti citromültetvényt. A teraszosan kiépített kis telepet ma is Citromosnak hívják. Hiába volt azonban a nyári, kellemes, szubmediterrán klíma, a citromfák télen nem bírták a befagyott Balaton fölött süvítő jeges szeleket.

Indulás: Sajkod, Romkápolna

Túra hossza: 5,1 km

Nehézség: Közepesen nehéz, néhol meredekebb részekkel

Parkolás: Sajkod belterületén

3. nap délelőtt: Balaton-felvidék ékszerdoboz falvai

Ha a kerékpáros- vagy gyalogtúrák helyett inkább autóba ülnétek, tökéletes tavaszi program lehet a hangulatos, környékbeli Balaton-felvidéki települések bebarangolása. Térképezzétek fel Barnagot, Vöröstót, majd Vászolyt és Pécselyt! Barnagig mindössze 14 km-t kell Füredtől megtennetek autóval, ahol aztán az aprófalvakhoz hasonló egyutcás településen tehettek egy frissítő körsétát. Megtekinthetitek a falu két templomát, a helyreállított műemlék jellegű lakóépületeket és Veszprém megye legrégebbi kálváriáját, a barlangi kálváriát, amelynek másik egyedisége, hogy 14 helyett csak hét stációból áll. Barnag után tovább indulhattok a két km-re fekvő Vöröstóra, amely egy hasonló szerkezetű otthonos kis falu. Itt is megéri megállni és körbe tekinteni, hiszen ezen az apró területen is megannyi különlegességgel találkozhattok. Vöröstón mindenképp kihagyhatatlan látnivaló a Kálvária domb, ahol egy kápolnára és 14 stációra leltek, valamint a dombról a Kab-hegyre nyíló kilátást is megcsodálhatjátok. Emellett, ha igazán szemfülesek vagytok, észrevehetitek a falu jellegzetességét, a házak mögött meghúzódó pajtasort, több csodálatos kőkeresztet, és kisebb kápolnákat is. Vöröstóról tovább autózunk és Mencshelyen, majd Dörgicsén át megérkezünk Vászolyra. Ez az a falu, amely egyszerűen el fog varázsolni már azzal, hogy amerre a szem ellát, mindenhol patakok csörgedeznek. Sétáljatok szabadon, itt tényleg harmóniára leltek. A körsétából semmiképp se hagyjátok ki a település északi részén található Szent Jakab forrást és tavat, valamint a falu bájos templomát! Füred irányába közeledve még egy megállót ajánlunk Nektek Pécselyen, ahol a peremhegyek szőlővel borított területein régi, nádtetős présházakra és szebbnél szebb pincékre bukkanhattok rá, nem utolsó sorban pedig a Pécselyi Zádor-vár romjairól gyönyörű Balaton-felvidéki panoráma tárul elétek.

3. nap délután: Balatonfüred hőlégballonozás

A Balaton madártávlatból. A napfelkeltekor és napnyugatkor induló hőlégballonos túrák egy egészen új szemszögből mutatják be hazánk tengerét. A repülés élménye mindenkinek izgalmas és örök emléket nyújt.

További információ: https://aktivponttihany.hu/holegballonozas/

+1 nap: Veszprémi vár

A Hősök kapuját átlépve nem egy hétköznapi vastagfalú vár fogadja a látogatókat, hanem egy egész várnegyed a maga ódon hangulatával. A veszprémi vár a X-XI. században alakult ki, az erődítmény helyét a mai napig jelzik a meredek hegyoldalakon körbefutó falak. Az egykori vár helyén ma több történelmi építmény is magasodik. A vár gyönyörű kilátást nyújt több városrészre és fontos rendezvényhelyszínként is funkcionál. Az északi oldalon haladva elérünk Veszprém egyik első középkori épületéhez a Szent György-kápolnához, ahol a legenda szerint Imre herceg a szüzességi fogadalmát tette. Az északi fokra kiérve a királyi pár, István és Gizella, kőszobrai fogadják az érkezőket és innen nézik, szinte védelmezik az óvárost és lakóit. A szobrok mögött szintén fenséges panoráma nyílik a városra, amit legalább egyszer mindenkinek látnia kell. Sétánk során megcsodálhatjuk az Érseki palotát, mely kívülről is impozáns.

Ivóvíz vételi pontok Balatonfüreden és környékén
  • Zákonyi Ferenc sétányon a Vitorlás Étterem mögött
  • Balatonfüredi Kempinggel szembeni parkolóban – savanyúvíz
  • Tagore sétányon – savanyúvíz
  • Kiserdő Fenyves parkban a teniszpálya mögötti illemhely előtt
  • Kossuth Lajos forrás a Szívkórház ellőtt
  • Polányi kút Szekér Ernő forrásvíz
  • Castricum tér (Vasútállomás előtti park)
Kerékpárkölcsönzők Balatonfüreden és környékén
  • Csöpi Kerékpáros Központ Deák F. u. 56.
  • Rent a Bike Noszlopy Gáspár utca 5.
  • Tempo Kerékpárüzlet és Szerviz és Kölcsönző
  • Balaton Bike Tour Széchenyi I. u. 24.
  • Green Spark Kerékpárkölcsönző Balatonfüred 71
Köszönet a képekért a Balatonfüredi Turisztikai Egyesületnek!

Az egyedülálló természeti adottságokkal és kellemes, mediterrán jellegű éghajlattal rendelkező Balatonfüred 19. századot idéző városrésze számos látnivalót, nemzetközileg is jegyzett kiállításokat, a szomszédos Tagore sétány pedig kellemes sétát kínál. Füred a balatoni vitorlázás központja – a parton interaktív vitorlástörténeti kiállítótér, a Vitorlázeum és a Bodorka Balatoni Aquárium várja a vendégeket. Balatonfüred nordic walking barát település. Balatonfüreden a történelmi sétákkal fedezhetjük fel, hogyan is alakult a város, kik és hogyan játszottak ebben nagy szerepet. Mindez kisebb gyermekeknek is érdekes lehet a túrát játékossá téve. Ne feledkezzünk meg a környék kilátóiról és túraútvonaliról, melyek a Balaton felvidéket egy teljesen más szemszögből mutatják be nekünk.

A Balaton gyöngyszemeként is emlegetett Tihany, a Tihanyi – félsziget Magyarország első tájvédelmi körzete, az ország egyik legváltozatosabb, legattraktívabb, területe, s mint ilyen, egyedülálló természeti környezettel várja vendégeit. Ebben kiemelkedő szerep jut az illatos tihanyi levendulának. A természeti értékek európai szintű elismerésére 2003-ban került sor: az Európa Tanács a védett természeti területek Európa Diplomáját adományozta a félszigetnek. Több, kisebb üzletben találkozhatunk levendulával kapcsolatos kozmetikumokkal, emléktárgyakkal és a felnőttek számára levendulás alkoholok is elérhetőek, de persze, hogy a gyerekek se maradjanak ki, szinte minden fagyizóban található isteni levendulás fagylalt. Ha ezek a különlegességek nem győztek meg, akkor a táj bejárása is egy külön élvezet a sok túraútvonallal és biciklis utakkal. A megszépült hajókikötő és a Nemzeti Park, valamint a Bencés Apátság látogatóközpontjai teszik gazdagabbá Tihany kínálatát, a Pisky sétányról csodás Balatoni panoráma tárul elénk.  Tihanyban három ütemben valósult meg a kerékpárút fejlesztés, amelynek köszönhetően a Balatoni Bringakörútról két helyen is lekanyarodhatunk a félszigetre, egyrészt a RÉV irányába, ahol először a felújított hajóállomásig, majd a RÉV-ig is kiépítésre került a bringaút, másrészt pedig a falu felé vezető autóút mentén. A tihanyi kerékpárút hossza ma már meghaladja a hét kilométert.

Még nincs értékelve.

Legyél az első, aki értékeli: “Balatonfüred és a Balaton-felvidék”

Kedvenceim kezelése

 

      Nincsenek kedvencek