„Tudtad, hogy…?”
érdekességek, kulisszatitkok, megdöbbentő adatok fesztiválok kapcsán
… a Nógrád megyében megrendezett, környezetvédelmi tárgyú terényi EcoPunk Találkozó teljesen karbonsemleges? A megvásárolt belépődíj ára ugyanis magába foglalja a fásítás költségeit, ami elegendő a fesztivál karbonlábnyoma semlegesítéséhez. A jegy vásárlásakor ráadásul dönthet a fesztivállátogató, hogy hazai vagy nemzetközi fásítási projekt mögé álljon a rendezvény. Ezeken túlmenően repoharakat, komposztálható edényzetet használnak, de még a fesztiválkarszalagot is újrahasznosított farmeranyagból készítik, amire környezetbarát szitafestékkel nyomtatnak.
Tovább
… 2017-ben az oszkói Gyüttment fesztivál volt az első olyan fesztivál Magyarországon, amely a Zéró Hulladék elvei alapján került és kerül azóta is megrendezésre?
Tovább
… már 2019-től a Művészetek Völgye Fesztivál vendéglátóhelyein kukoricából készült evőeszközökkel, cukornádból készült tányérokkal, papírból
készült tálcákkal és újrapoharakkal (repoharakkal) találkozhatsz a környezet védelme érdekében?
Tovább
… a Veszprémi Utcazene Fesztiválon és Sziget Fesztiválon is ingyenes ivóvízvételi lehetőséget biztosítanak a szervezők, hogy ezzel is támogassák a környezettudatos látogatói magatartást és a műanyag hulladéktermelés csökkentését? Te is tehetsz a környezetért, a fesztiválért, ha a saját ivókulacsodat vagy repoharadat ezzel az ivóvízzel töltöd újra.
… a Sziget fesztiválon komposztált szerves hulladékból keletkező humuszt az Óbudai Sziget rekultivációja során használják fel?
… a Magyar Mozgókép Fesztivál az esélyegyenlőség jegyében minden filmet feliratozott a siketek és nagyothallók számára, illetve külön segítette a mozgáskorlátozott látogatók közlekedését, hogy ők is teljes jogú látogatóként élvezhessék a film ünnepének számító nagyszabású rendezvényt?
… évente csak az Egyesült Királyságban 3,17 millióan látogatnak fesztiválokat, és a fesztiválipar évi 5 millió liter üzemanyagot használ fel? (Powerful Thinking)
… az Egyesült Királyságban egy fesztivál teljes szén-dioxid kibocsátásának 80%-áért az utazás a felelős? (leszámítva az előadók és a stáb utazásait, szállítását)? (Powerful Thinking)
… hatalmas mennyiségű sátort hagynak ott a fesztivállátogatók a fesztivál helyszínén, amiből szemét lesz? Ez csak az Egyesült Királyságban évente 250.000 sátrat jelent, ami a szeméttelepen végzi. Épp ezért kampányt is indítottak az egyszer használatos sátrak alkalmazása ellen („Say no to single use”) és annak érdekében, hogy ne hagyják ott a fesztivállátogatók a sátraikat (Take your tent home).
Tovább
… hogy az ausztrál, melbourni textiltervező, Rachel Kelly a körkörös gazdaság elveinek megfelelően új életre kelti a fesztiválok helyszínén otthagyott sátrakat, és újrahasznosítható táskákat készít belőlük?
Tovább
… a Művészetek Völgye Fesztivál otthont ad a Művészetek Zöldjének, ahol civil szervezetek részvételével szervezett környezetvédelemmel kapcsolatos programokon, előadásokon, kézműves foglalkozásokon vehetsz részt?
Tovább
… a veszprémi Kabóciádé Családi Fesztivál csakúgy, mint a tatai Víz, Zene, Virág Fesztivál vagy a győri Győrköcfesztivál a legkisebb fesztivállátogatók, azaz a gyermekek irányába a legelkötelezettebb?
… sok sztárnak is egyre fontosabb a környezetvédelem, és a koncertturnéikon különös hangsúlyt is fektetnek erre? A Radiohead például a felszerelését hajóval utaztatja repülő helyett, biodízelt használnak a buszokon, és a rajongóikat is arra ösztönzik, hogy válasszák a közösségi közlekedést. De ugyanígy Neil Young, Sheryl Crow, Justin Timberlake, a Maroon 5 tagjai és Billie Eilish is a környezettudatos sztárok körét gazdagítják.
Tovább
… a Shambala Fesztiválon már 2016. óta nem található az ételkínálatban egyetlen hal- vagy húskészítmény sem annak érdekében, hogy így is csökkentsék a fesztivál karbonlábnyomát? A fesztiválon valamennyi szolgáltatónak 100%-os mértékben organikus tejet és tejterméket kell használnia, csak az Egyesült Királyságból vagy Európából származó gyümölcsöt és zöldséget lehet felszolgálnia - a Fairtrade banán még megengedett. Amellett a szolgáltatók csak biológiai úton lebomló tisztítószereket használhatnak.
Tovább
… a Sziget Fesztivál komoly önkéntesbázissal rendelkezik, és az önkénteseket mentorok tanítják be a különböző feladatokra, továbbá szakmai képzéseket is tartanak, hogy a látogatók a lehető legprofibb szolgáltatásban részesüljenek?
… a Sziget Fesztiválon különös hangsúlyt kap a látogatók biztonsága? A több tucatnyi kamerával felszerelt Operatív Irányítási Központban az informatikai, a biztonsági és a mentőszolgálat munkatársai őrködnek a látogatók biztonságos szórakozásáért. Ezenkívül a Sziget app Vészhelyzet funkciójának köszönhetően segélyhívást is tudnak indítani vagy segélyüzenetet küldeni a látogatók. A bajbajutott fesztiválozó a geolokációját is meg tudja osztani, hogy a segítség még gyorsabban célba érhessen.
… a Glastenbury Fesztivál területén él egy több, mint 500 éves öreg tölgy, amivel kapcsolatban még egy projekt is született? Bárki, akinek van a fával kapcsolatban egy szép története, vicces emléke, elküldheti azt, és felteszik a fesztivál honlapjára, hogy ezzel is az erdő szépsége előtt tegyék tiszteletüket.
Tovább
… hogy a fenntarthatósági törekvéseiről is híres holland DGTL Fesztivál a művészeket Amszterdam egy környezetbarát hotelében szállásolta el, amely energiasemleges épülettel büszkélkedhet? Emellett elektromos járművekkel szállították a fellépő művészeket, hogy ezzel is védjék a környezetet.
Tovább
… a Terraforma Fesztivált egy Milánó melletti villa kertjében tartják? A fesztivál kezdeti céljai között szerepelt a villa 18. századi labirintus-kertjének a rekonstrukciója is, aminek keretében többszáz fát ültettek el.
Tovább
… az izlandi Secret Solstice Fesztivál (Reykjavik) a világ egyik legkülönlegesebb fesztiválja? Különleges élmény gleccserben táncolni vagy egy geotermikus medencében hallgatni a DJ-k előadásait. Ráadásul teljes méretékben geotermikus energia működteti az egész fesztivált.
Tovább
Tovább